Konkurrencer

Lydighed

Vi afholder det årlige klubmesterskab i Skejby med vandrepokaler til dagens bedste hund i alle klasser.

 

Der kan tilmeldes i klasserne: 1 - 2 - 3 - CH og E. 

 

Tilmelding til lydighedsprøven skal ske på mail til Wagn på: wagn.johansen@gmail.com  med oplysning om: Førerens navn, hundens navn og race og hvilken klasse der stilles op i.

 

Seneste tilmelding d. 20. september.

 

Kataloget med prøvetidspunkter vil blive sendt på mail.

 

I tilfælde af løbetid eller andet uforudset: Kontakt Wagn Johansen på 4040 3304.

Rally

I Rally er der mulighed for at stille op i klasserne: Begynder - Øvet og Ekspert klassen.

 

Tilmelding til rallyprøven skal ske på mail til Lene på: aarhushunderally@gmail.com  med oplysning om: Førerens navn, hundens navn og race og hvilken klasse der stilles op i.

 

Seneste tilmelding d. 20. september.

 

Kataloget med prøvetidspunkter vil blive sendt på mail.

 

 

I tilfælde af løbetid eller andet uforudset: Kontakt Lene Johansen på 2874 1985.

Startgebyr for alle klasser: Kr. 50 for medlemmer og Kr. 100 for ikke-medlemmer.

 

Det er bindende og betales med MobilePay om morgenen ved
klubhuset.


Konkurrencerne starter kl. 9.00

Vi glæder os til at se jer til en hyggelig og underholdende dag.
Kom og hep på jeres kammerater - på afstand 😀

 

Vandrepokaler

 

  Vandrepokal til:       Skænket af:             Uddeles til:

 

 

Prøvens bedste hund:           Inger Jensen                        Forårskonkurrencen    

    (april)

 

            

Klubmester klasse 1:            Tommy & Joan Rasmussen     Sommerkonkurrencen     

                                                                                                 (juni)

 

 

Klubmester klasse 2:            Hans-Henrik Sønderholm        Sommerkonkurrencen    

                                                                                                   (juni)

 

 

Klubmester klasse 3:            Inger Jensen                          Sommerkonkurrencen    

                                                                                                 (juni)    

 

 

Klubmester klasse CH:          Villy Jensen                            Sommerkonkurrencen    

      (juni)    

 

 

Klubmester Klasse Elite:       Wagn Johansen                       Sommerkonkurrencen    

                                                                                 (juni)

 

 

Prøvens bedste hund:           Gurli Kaalund                          Efterårskonkurrence

    ”June-pokalen”                                                                       (september)                                            

 

 

  Prøvens bedste hund:           Wagn & Inge Lise Johansen     Julekonkurrencen

                                                                                                (november)

 

       

Noget særligt for ÅHF:          Åse Lunde Nielsen                  Julekonkurrencen

                                          Martin Lundes mindepokal       (november)                

 

 

 

 

 

Alle vindere beholder vandrepokalerne i 1 år.